Dolegliwość, o której nie chcemy rozmawiać

Hemoroidy dotyczą każdego z nas, ponieważ są to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu, które ułatwiają kontrolę oddawania stolca. Problem zaczyna się wtedy, gdy owe guzki są rozciągnięte, nabrzmiałe krwią lub objęte stanem zapalnym. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej, potocznie zwanej hemoroidami, czyli żylakach odbytu. Jest to wstydliwy kłopot dla wielu ludzi. Według ostatnich szacunków na tę chorobę cierpi ponad jedna czwarta dorosłych ludzi na całym świecie.

help

Kilka słów o przyczynach

            Jeżeli chodzi o hemoroidy przyczyny ich powstawania są różne. Najczęściej pojawiają się one u osób cierpiących na częste zaparcia. Dla przykładu problem ten dotyczy nawet kobiet ciężarnych które, w końcowym okresie ciąży uskarżają się na żylaki odbytu, ponieważ można zaobserwować u nich wolniejszy proces trawienia i wydalania oraz utrudniony odpływ krwi z miednicy i nóg. Ponadto na skutek ciśnienia wywieranego przez płód na jamę brzuszną oraz zmian hormonalnych naczynia hemoroidalne powiększają się. Ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta także podczas porodu. Na szczęście u większości kobiet po urodzeniu kłopot ten ustępuje i nie wymaga leczenia. Przyczyny hemoroidów okazują się bardzo prozaiczne, ponieważ może do nich prowadzić sam brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, czy też nadwaga.

Podjęcie należytych działań

            W momencie, gdy poczujemy pieczenie i świąd w okolicy odbytu powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza. Kolejnym, znacznie bardziej dolegliwym objawem jest ból przy oddawaniu stolca oraz problemy z regularnym wypróżnianiem. Dodatkowo podczas wypróżniania na papierze toaletowym można zauważyć wtedy niewielkie krwawienie, a w kale pojawiają domieszki świeżej krwi. Z czasem ból może stać się tak dotkliwy, że będzie on uniemożliwiał siadanie i chodzenie. O ile w porę zorientujemy się, że jest z nami coś nie tak, to być może na własną rękę zdołamy uporać się z hemoroidami. Natomiast w przypadku zwlekania w nieskończoność może okazać się, że w przyszłości trafimy na stół operacyjny.

            Nie trzeba być lekarzem, żeby wiedzieć, że z hemoroidami nie ma żartów. Wystarczy tylko, że dotkną nas ich objawy, to nasze życie stanie się od tego momentu prawdziwym koszmarem. Na szczęście dla wszystkich walczących ze wspomnianą chorobą, w aptekach można znaleźć obecnie stosowne czopki oraz kremy, które pozwalają uśmierzyć ból. Szczegółowe informacje dotyczące przyczyn hemoroidów znajdziesz na http://proctoglyvenol.pl