Rodzaje i podziały hemoroidów

Lekarze starający się pomóc pacjentom dotkniętym problemem hemoroidów stosują przynajmniej kilka ich podziałów. Działanie to ma na celu doprowadzenie do bardziej trafnej diagnozy, stosowane jest jednak i dlatego, że rozróżnienie pewnych typów żylaków odbytu pomaga w poszukiwaniu coraz bardziej skutecznych form przeciwdziałania temu schorzeniu.

Najbardziej klasyczny podział mówi o hemoroidach wewnętrznych i zewnętrznych. Te pierwsze umiejscowione są powyżej linii grzbietowej, charakterystyczna jest dla nich przy tym większa skłonność do krwawienia. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się poniżej linii grzbietowej, a choć nie krwawią tak często, jak wewnętrzne żylaki odbytu, chorzy uskarżają się zazwyczaj na ich wyjątkowo dużą bolesność.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

xyloproct

Lekarze, którzy analizują różne rodzaje hemoroidów zwracają uwagę również na to, że ich typologia może opierać się na stadium rozwoju żylaków odbytu. Początkowo chorzy mają do czynienia przede wszystkim z drobnymi żylakami i choć nawet wówczas zauważalne są pierwsze krwawienia, hemoroidy w tym stadium nie dają niemal żadnych oznak, które mogą świadczyć o niedogodnościach z nimi związanych. W drugim etapie zmiany są znacznie większe, pacjent zaczyna obserwować nie tylko krwawienie, ale również wypadanie żylaków, a do tego hemoroidy stają się coraz bardziej bolesne. W trzecim etapie żylaki odbytu zaczynają się uwidaczniać wypadając poza kanał odbytu. Chory może mówić już o naprawdę poważnych dolegliwościach, ciągle jednak może samodzielnie przeciwdziałać widocznym objawom hemoroidów. Ostatni etap to z kolei zdaniem lekarzy ten, w którym żylaków nie da się już schować w kanale odbytu.

Wymienione tu próby klasyfikacji żylaków nie są wcale jedynymi, jakie proponuje nam świat medycyny, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że właśnie one przydają się najbardziej, gdy podejmujemy próbę omówienia cech wspomnianej choroby.